DNS testi kaķiem
- Esam vienīgā laboratorija Latvijā, kas piedāvā ģenētiskos testus mājdzīvniekiem
- Visi veterinārie DNS testi veicami attālināti, nopērkot tos e-veikalā
- Piedāvājam tikai zinātniski pārbaudītus, katrai šķirnei noderīgus un nepieciešamus DNS testus
- Testēšana notiek Latvijā vidēji 10 darba dienu laikā, izmantojot modernākās iekārtas un tehnoloģijas
- Esam starptautiski (ISO 15189) akreditēta laboratorija ar 20 gadu pieredzi ģenētiskajā testēšanā
Lieliski kaķi sākas ar lielisku ģenētiku!
Ģenētiskie DNS testi kaķiem - kāpēc tie ir svarīgi?
- Lai saglabātu veselus tīršķirnes kaķus, izvairoties no šķirnei raksturīgākajām iedzimtajām saslimšanām
- Lai radītu jaunas krāsu un kažoka kombinācijas
- Rūpes par šķirnes izkopšanu un dzīvnieku labturību
- Pārliecība, ka katrā metienā visi kaķēni būs veseli no biežākajām ģenētiskajām saslimšanām un vēlāk varēs pilnvērtīgi turpināt ciltsdarbu
- Kaķu saimniekiem drošība par savu mīluļu veselību (ir iespēja pieprasīt no audzētājiem testu rezultātus, pērkot kaķēnu)
- Iespēja prognozēt iespējamo pēcnācēju izskatu, nosakot dažādas ārējās iezīmes vecākos, kādas viņi var nodot, pat ja pašiem neizpaužas (ir recesīvas)
Tirgū pieejami dažādi komerciālie ģenētiskie testi vai testu komplekti, tomēr aicinām izvērtēt šādu testu iegādes nepieciešamību, jo visbiežāk testi nav pārbaudīti un pietiekami pierādīti, kā rezultātā var izdarīt pārsteidzīgus vai nepareizus priekšstatus par dzīvnieku. Iesakām par ģenētiskās testēšanas nepieciešamību konsultēties ar speciālistiem.
Ja Jūs nezināt, kādi ģenētiskie testi Jūsu mīlulim ir nepieciešami, iesakām konsultēties ar veterinārārstu vai Latvijas felinoloģisko Asociāciju (WCF), vai šķirnes klubu, ja plānojat dzīvnieku izmantot vaislā/ciltsdarbā.
Papildinformācija:
Kaķu pieradināšana Tuvajos Austrumos notika aptuveni pirms 9 000 - 10 000 gadiem. Pa tirdzniecības ceļiem starp senajām civilizācijām, kaķi izplatījās visās pasaules daļās. Neskatoties uz to straujo izplatību, kaķi pēc formas un funkcijām ir apbrīnojami līdzīgi saviem savvaļas priekštečiem (Felis silvestris subspp.).
Neliela mājas kaķu apakškopa ir tīršķirnes kaķi, kas ir intensīvi mākslīgi selekcionēti, lai saglabātu vai mainītu kaķu īpašības (visbiežāk - vizuālās). Vairošanas gaitā vairāku paaudžu laikā šīs īpašības tiek nodotas arī visiem pēcnācējiem, jo abas DNS kopijas satur šo iezīmi (ir homozigotas). Populācijās, kurās trūkst ģenētiskās daudzveidības, bieži var būt būtiskas problēmas, un tām ir lielāks risks saslimt ar slimībām vai iegūt citas izmaiņas šķirnei raksturīgajā izskatā, jo kopā ar vēlamajām īpašībām var ieviesties arī kādas nevēlamas ģenētiskās izmaiņas. Kaķim slimību izraisošā mutācija var būt tikai vienā no DNS kopijām, kas nozīmē, ka tā būs recesīva un neizpaudīsies, tomēr to var tālāk nodot pēcnācējiem. Kad tiek sapāroti divi šādi kaķi, 1/4 gadījumu pēcnācējam šīs gēna mutācijas dēļ slimība izpaudīsies. Veicot radniecīgu pārošanu (mazās populācijās), arī šīs mutācijas tiek savairotas, un šķirnei rodas ne tikai raksturīgās vēlamās iezīmes, bet arī nevēlamas vai kaitīgas (inbrīdings). Jāņem vērā, ka ir arī slimības un citas iezīmes, kas var izpausties tikai vēlākā vai pieaugušā vecumā, tāpēc ģenētiskie DNS testi šādos gadījumos ir noderīgi.
Iedzimtības likumi
Kaķēna krāsu nosaka tikai viņa tiešie vecāki, un kaķēns ne vienmēr mantos visas kažoka iezīmes, kas izpaužas vecākos. Kaķu puikas jeb runči vienmēr abus kažoka krāsu gēnus manto no mātes, tāpēc visbiežāk būs vai nu tādā pašā, vai "atšķaidītā" krāsā. Kaķenes iegūst krāsu gēnus no katra no vecākiem.
Dominantās kažoka iezīmes - melnā, baltā, sarkanā u.c. krāsas, divkrāsu kažoks, ēnotais vai dūmakainais, obligāti jābūt abiem vecākiem, lai kaķēnam tādas būtu. Divas recesīvās iezīmes - krēmkrāsa, zilganais kažoks u.c., nevar radīt kaķēnu kādā no dominējošajām krāsām.
Dažām pazīmēm ir nepieciešami abu vecāku gēni, lai tās izpaustos - abiem kaķēna vecākiem ir jāsatur konkrētais gēns, pat ja vizuāli tas neizpaužas. Piemēram, divkrāsu vai plankumainam kažokam. Arī otrādi, citas pazīmes var izpausties, ja tādas ir tikai vienam no vecākiem, piemēram, gaiša/balta kažoka krāsa vēderam vai dūmakains/ēnots kažoks. Balti kaķi var pēcnācējiem arī nodot citu krāsu, kas viņos ir slēptā jeb neizpaužas. Slēpto krāsu var noteikt, pamatojoties uz kaķa ciltsrakstiem.
Kaķu audzētāju izaicinājums ir ierobežot to gēnu mainīgumu, kas padara šķirni atšķirīgu, nezaudējot to daudzveidību, kas ir nepieciešama labai veselībai un šķirnes izdzīvošanai ilgtermiņā. Ģenētiskie DNS testi kaķiem ir ļoti noderīgs un precīzs līdzeklis šajā izaicinājumā.
Būtiski zināt!
Visus veterināros DNS testus piedāvājam veikt attālināti - dzīvniekus laboratorijā nepieņemam!
Radušies jautājumi par mūsu piedāvātajiem testiem?
Uzdod mums jautājumu!